Aed kui kunstiteos - kiire elutempoga praktilisele inimesele
Aia planeerimine nullist
Koduaeda on alati mõistlik istutada igihaljaid okaspuid nagu mänd, kuusk, kadakas jt, et ka sügis-talvisel ajal kutsuks loodus aeda jalutama. Hea valik on aeda ka erinevad põõsad, millest osad muudavad näiteks aastaaegadel lehtede värvi, osad õitsevad ja mõnel on isegi raagus oksad värvilised. Pukspuu on väga tänuväärne igihaljas põõsas, mida saab kujundlõikusega veelgi huvitavamaks muuta. Ka kukerpuud ja maranid on põnevad. Ideaalsed aiakaunistajad on kindlasti rododendronid, mis on aastaringi igihaljaid ja õitsevad eri aegadel.
Aia planeerimisel tuleb alati väga täpselt arvestada ka sellega, kui suureks taimed ja puud kasvavad. Tihti pannakse heas usus elupuu maja ette kasvama, aga juba mõne aasta pärast on puu nii suur, et varjab ära nii päikese kui kõik muu. Samuti on palju nähtud pilti, kus lehtpuu sirutab oma võimsaid oksi räästasse. Mõõtudele tuleb mõelda kindlasti enne puu istutamist, sest hiljem temast vabaneda on juba palju raskem.
Aeda rajades peab sõna otseses mõttes katsetama, millised taimed sinna üldse kasvama sobivad. See saab tegelikult selgeks 3-5 aastaga. Kui ikka mõni taim on väga kidur või mõni üleliia lopsakas, siis tuleb kas kasvukohta vahetada või taim mõne teise vastu välja vahetada. Ka tavaolukorras vajavad taimed vahel ümberistutamist.
Üks hästi läbi mõeldud aed peab olema eri nurkadest võrdselt põnev vaadelda. Kõnealuses aias on põhielemendiks Islamimaade aiakunstist inspireeritud ringikujuline teede, veesilma ja taimekoosluste ala.
Siin fotol on näha eriti aeglase kasvuga pukspuu hekk (Buxus) ja mitmed Kukeharja sordid, mis on samuti pinnakatte taimena vähenõudlikud ja hooldusvabad.
Majaesine planeeriti samuti ümber, sinna ehitati korrektsed kõnniteed, ilupeenrad ja autode varjualune. Kogu muruosa asendati erivärvilise ja erifraktsiooni kivimultšiga. Kõnniteekivide eripidi paigutamine moodustab põnevaid mustreid ka mujal aias ja on ise juba piisav vaatamisväärsus, rääkimata siis veel lilledest.
A: Inkodu.ee, 2016