5 lihtsat näpunäidet uue teleri valimiseks
EKSPERDI NÕUANNESuured pühadejärgsed allahindlused kauplustes motiveerivad nii mõndagi meist uut telerit soetama.
Telerite valik elektroonikapoodides on aga suur ja lai ning erinevate pakkumistega tutvumine võib kergesti segadusse ajada.
LG tehnikaeksperdid jagavad viis lihtsat, aga väärtuslikku näpunäidet, kuidas erineva suuruse ja hinnaklassiga mudelite seast just endale sobivaim teler leida.
Esmatähtis on valida sobiv suurus
Mida suurem ekraan, seda parem vaatamiskogemus, eks? Tegelikult ei ole see alati nii. Esmatähtis on võtta arvesse ruumi suurust, sest telerile liiga lähedal istumine võib silmi kurnata, eriti kui seda teha pikka aega järjest. Samuti ei tee head ka see, kui teler asub liiga kaugel ning pildi nägemiseks on vaja silmi kissitada.
Kauplustes on saadaval erinevaid valikuid alates 30-tollistest kuni 97-tolliste teleriteni. Endale sobivaima valimiseks on soovitatav mõõta ära koht, kuhu teler hiljem paigutatakse. Nii on kindel, et teler sobib oma suuruselt valitud kohta ning näeb ruumis ka esteetiline välja.
Rusikareegel on, et teleri diagonaal peaks olema kaks korda väiksem selle vaatamiskaugusest. See tähendab, et kui soovite osta 80-tollise teleri, tuleks seda vaadata vähemalt nelja meeri kauguselt.
4K eraldusvõime või kõrgem?
Eraldusvõime kirjeldab pikslite või punktide arvu, mida pilt sisaldab või mida on võimalik ekraanil kuvada. Mida rohkem piksleid, seda teravam ja selgem on ka pilt. Hetkel on turul kõige populaarsemad telerid just 4K ehk 2160p või UHD eraldusvõimega, mis pakuvad selget ja realistlikku pilti, isegi lähedalt vaadates.
Kui veel mõni aasta tagasi peeti 4K eraldusvõimet pildikvaliteedi tipuks, siis uued 8K telerid pakuvad sama ekraanisuurusega neli korda rohkem piksleid. Paraku on hetkeseisuga 8K sisu tarbijatele kättesaadaval vaid piiratus koguses, mistõttu ei pruugi kvaliteedierinevus võrreldes 4K eraldusvõimega koheselt märgatav olla.
Oluline on ka HDR ühilduvus
HDR ehk High Dynamic Range tähistab ülidünaamilist ulatust, mis tähendab, et teler pakub elutruumaid värve ja paremat kontrasti. Lisaks on soovitatav valida Dolby Vision toega teler, mis toob vaatajateni filmitegijate täpse ettekujutuse sellest, millised värvid ja kontrastid peavad igas kaadris näha olema.
OLED on parem, kui LED
OLED-telerid kuvavad selgemat pilti ning on funktsionaalselt arenenumad, kui LED-telerid. Nende ekraanid paistavad silma väga elutruude värvide ning selgelt eristuvate mustade ja valget toonidega, mis on LED-telerite jaoks suur väljakutse.
OLED tähistab orgaanilist valgusdioodi, tänu millele ei vaja teler taustvalgust ning seda tunnustatakse kui maailma parimat ekraanitehnoloogiat. OLED tehnoloogia võimaldab luua väga õhukesi teleriekraane, kus saab piksleid ükshaaval sisse-välja lülitada ning kontrollida iga üksiku piksli heledust.
Unustada ei tohiks ka teleri disaini
Ehkki telerit peetakse rohkem vajalikuks elektroonikaseadmeks, mis võiks igas majapidamises olemas olla, ei ole selle välimus tehnilistest näitajatest sugugi mitte vähem oluline. Näiteks Gallery Design TV istub tihedalt vastu seina ning on nii õhuke, et näeb seinal välja nagu kunstiteos ka siis, kui seda parajasti ei kasutata.
Samuti leiab kauplustest ka selliseid mudeleid, kus on teleri tagaküljel eraldi panipaik, millele saab asetada raamatuid, ajakirju või vinüülplaate ning kaabli- ja tarvikusahtel, et vältida juhtmete sasipuntra tekkimist.
A: B. Ammon