3 põhjust, miks lamekatus võib vajada remonti või renoveerimist
Maja eluiga sõltub suures osas katusest, sest just katus on see, mis võtab vastu kõik loodusjõudude poolt saadetud katsumused intensiivsest päikesest ja paduvihmast kuni tugeva tuule ja raske lumekoormani välja.
Kui katus sellele kõigele enam vastu pidada ei suuda, ei ole ka majal enam pikka iga.
Mis tagab katuse pikaealisuse?
Katuse pikaealisuse tagab kvaliteetne katusekate ja selle professionaalne paigaldus, sest korralikust materjalist pole palju kasu, kui see on valesti paigaldatud või kuidagi muul moel katki läinud. Samas vajab iga katus mingi aja tagant üle vaatamist ja võibolla ka väikeseid parandusi, et edasi kesta.
Evari Ehitus OÜ juht Rein Kala jagab oma kogemusi 3 põhilise põhjuse kohta, miks maja lamekatus võib vajada remonti või renoveerimist.
1. põhjus: katuskatte füüsilised vigastused
Lamekatus on üldiselt teistest katusetüüpidest natuke pretensioonikam ning nõuab juba ehitamisel korralikke erialaseid teadmisi ja hiljem hooldust vähemalt 2 korda aastas, et katus kestaks.
Hoolduse ja kontrolli käigus puhastatakse katus ja vihmaveesüsteemid tuule ja lindude toodud prahist, puulehtedest, okstest ning samblast.
Lisaks kontrollitakse üle katusekatte ja selle elementide (räästad, katuseluugid, läbiviigud, varikatused jm) kinnitused.
Temperatuuri muutustega kattematerjal kahaneb ja paisub, mille tulemusel võivad sellesse tekkida praod. Võimalikud kahjustused on ka mehaanilised torkeaugud, rebenenud keevisõmblused või siis näiteks hoone vajumisest tingitud vigastused.
Hoolduse käigus avastatakse iga väiksemgi leke, mis tuleb võimalikult ruttu likvideerida, sest väikestest vigastustest saavad kiiresti suured ja siis ei pruugi enam piisata lihtsalt katusekatte parandamisest, vaid tuleb ette võtta kogu katuse ja konstruktsioonide uuendamine.
Lisaks tasub kontrolli käigus jälgida katusematerjalide üldist seisukorda ning kulunud osad aegsasti välja vahetada. See on tunduvalt taskukohasem kui terve katuse renoveerimine.
2. põhjus: kehv hüdroisolatsioon
Väga oluline märksõna lamekatuste puhul on hüdroisolatsioon ehk katuse kattekiht. Kui lamekatus ei pea niiskust, piirdekonstruktsioon muutub talvel tavapärasest külmemaks või sellele tekivad hallituslaigud, on viimane aeg vaadata üle katusekonstruktsioonide ja -katte olukord.
Katusekate ehitatakse enamasti kahekordsest SBS-bituumenmaterjalist, mida on saadaval väga erineva kvaliteediga. Visuaalselt ei ole kuidagi võimalik kvaliteeti hinnata. Jälgida tuleks materjali hinna ja kvaliteedi suhet. Igal materjalil on kaasas tehase tootekirjeldus koos vastavate näitajatega, mille mõistmiseks on soovitav kasutada asjatundjate abi. Sellega võidame raha ja aega, sest viletsama materjali kasutamisel jääb katuse eluiga oodatust tunduvalt lühemaks.
Järjest rohkem kasutatakse värvilist pealmist hüdroisolatsiooni, kus levinud punase, pruuni, rohelise ja musta tooni kõrvale on tõusnud valge puistega katusekattematerjalid, mis peegeldavad katuselt tagasi valgust ja soojust, kaitstes suvekuudel ülekuumenemise eest ja pikendades sellega katuse kestvust.
3. põhjus: katuse alasoojustus
Kindlasti ei saa lamekatusest rääkides mööda minna ka energiatõhususest, mille tagab hea soojustus. Enamus kortermaju on ehitatud lamekatusega selle soodsama hinna tõttu ja tihti on see ka ainuvõimalik lahendus. Ka paljud eramajad on lamekatusega.
Kuna energia hind aina tõuseb ning energiatõhususest on saanud ehituseobjektide juures peamine müügiargument, tasuks üle kontrollida hoone piirete, sealhulgas ka katuse soojustuse vastavus tänapäeva nõuetele.
Reaalsus on see, et kuna kütmine on muutunud kallimaks, ei vasta varem paigaldatud soojustus enam tänapäeva nõuetele ja vajab lisa.
Lamekatuse lisasoojutusena kasutatakse harilikult plaatvahtsoojustust või kõva katusevilla, mille paksus selgub projekteerimise käigus ja sõltub paljuski olemasolevast katusest, mida tavaliselt renoveerimiseks ära ei võeta. Kaasaegsed soojustusmaterjalid on varasemaga võrreldes paksemad, et tagada väiksem soojakadu ning säästa soojusenergiale kuluv raha.
Lamekatuste ehitamine nõuab erialaseid teadmisi ja pikaajalisi kogemusi. Kasutades oma ala professionaalide abi hoiate kokku aega, vahendeid ja saata katusele kindla garantii!
A: Inkodu.ee; Evari Ehitus, 2020
3 põhjust, miks katus vajab remonti